Користимо колачиће да бисмо вам помогли да се ефикасно крећете и обављате одређене функције. У наставку ћете пронаћи детаљне информације о свим колачићима у оквиру сваке категорије сагласности. ...
Неопходни колачићи су потребни да би се омогућиле основне функције овог сајта, као што је обезбеђивање безбедног пријављивања или прилагођавање ваших преференција за сагласност. Ови колачићи не чувају никакве личне податке.
Функционални колачићи помажу у обављању одређених функција као што је дељење садржаја веб локације на платформама друштвених медија, прикупљање повратних информација и друге функције трећих страна.
Аналитички колачићи се користе за разумевање начина на који посетиоци комуницирају са веб-сајтом. Ови колачићи помажу у пружању информација о метрикама као што су број посетилаца, стопа посете само једне странице, извор саобраћаја итд.
Колачићи учинка се користе за разумевање и анализу кључних индекса учинка веб странице који помажу у пружању бољег корисничког искуства за посетиоце.
Колачићи за оглашавање се користе да би посетиоцима пружили прилагођене рекламе на основу страница које сте претходно посетили и да анализирају ефикасност огласних кампања.
Од понедељка 02.09.2024. почиње са радом ПРИЈЕМНО ОДЕЉЕЊЕ микробиолошке лабораторије на локацији Југ Богданова 112 (Зграда дечјег дома здравља, бивши АТД)
за пријем упута/узорака за све пацијенте ОСИМ за Узорковање гениталних брисева које ће се обављати САМО на пријемном Завода за јавно здравље, Слободана Пенезића 16
(препорука за труднице четвртак и петак)
Напомена: Уколико упут обухвата и друге анализе поред гениталних брисева, комлетно узорковање ће се обавити у Слободана Пенезића 16 (насеље Хигијенски завод).
Пријем упута/узорака Југ Богданова 112 (Зграда дечјег дома здравља, бивши АТД)
7.30 – 12.00 (од понедељка до петка, пауза 10.00 – 10.30)
Издавање резултата – Југ Богданова 112
13.00 – 18.00 (од понедељка до петка)
Пријем упута/узорака Слободана Пенезића 16 (насеље Хигијенски завод):
7.30 – 12.00 (од понедељка до петка, пауза 10.00 – 10.30)
Издавање резултата – Слободана Пенезића 16
13.00 – 14.30 (од понедељка до петка)
Svetska nedelja dojenja predstavlja globalnu inicijativu čiji je cilj podizanje svesti javnosti o značaju i dobrobiti dojenja za zdravlje majke i bebe. Svetska alijansa za podršku dojenju (World Alliance for Breastfeeding Action – WABA) inicirala je ovu kampanju, pre više od 30 godina, kako bi se intenzivirale aktivnosti na zaštiti, promociji i podršci dojenju.
Tema Svetske nedelje dojenja 2023. godine je: „OMOGUĆIMO DOJENJE, NAPRAVIMO RAZLIKU ZA ZAPOSLENE”. Nadovezujući se na Svetsku nedelju dojenja 2019. koja je akcenat stavila na socijalnu zaštitu, podršku na radnom mestu i roditeljske norme, kampanja Svetske nedelje dojenja 2023. usklađena je sa tematskim područjem četiri kampanje – ciljevi održivog razvoja do 2030. godine. Nameravamo da sagledamo promene u organizaciji na radnim mestima kao i roditeljskih normi tako što ćemo saslušati glasove drugih, novih roditelja iz različitih regiona. Perspektive i potrebe roditelja pomoći će nam da bolje razumemo kako politike i zakonodavstvo mogu da pomognu i da u tom pravcu poboljšamo načine promocije i podrške.
Ciljevi Svetska nedelja dojenja 2023 su:
Dojenje svakom detetu pruža najbolji mogući početak života, kojim se obezbeđuje zdravstvena, nutritivna i emocionalna korist i detetu i majci. Majčino mleko sadrži sve što je potrebno za fizički, psihički, socijalni, emocionalni i saznajni razvoj deteta. Majčino mleko potreba je svakog novorođenčeta, odojčeta i deteta do navršene druge godine života!
Dojenje nije sinonim za hranjene, to je proces uzajamnosti. Dojenjem se ostvaruje povezanost bebe sa majkom, zadovoljava potreba za bliskošću, stimuliše se razvoj čula, postiže bolji psihomotorni razvoj i razvoj inteligencije bebe, zaštita od infekcija i alergija.
Odmah nakon rođenja novorođenče šalje signale (sisa šaku, okreće glavu ka grudima) da je spremno da sisa. Novorođenče treba već u porođajnoj sali staviti na majčine grudi. Stavljanjem novorođenčeta na grudi uspostavlja se kontakt „koža na kožu” čime se podstiče stvaranje mleka u dojkama i olakšava uspostavljanje procesa dojenja.
Iako je dojenje prirodan proces, to nije uvek lako. Majkama je potrebna podrška – kako za početak, tako i za održavanje dojenja. Posebno je važna podrška zaposlenim majkama, a naročito majkama čije porodiljsko odsustvo traje kratko, par meseci. Poslodavci bi trebalo da majkama omoguće da doje na radnom mestu.
U našoj zemlji situacija i stavovi o dojenju nisu na zavidnom nivou. Do trudnica i majki često stižu netačne informacije koje je dovode u zabludu i koje utiču na tok dojenja. Zato je neophodno da informacije budu tačne, precizne, jasne, bazirane na dokazima i da takve informacije stignu do što većeg broja pojedinaca.
Svako od nas može pružiti podršku ženama koje doje, jer dojenje nije samo odgovornost žena već cele porodice i celokupnog društva.