1. октобар – Међународни дан старијих особа “Ка једнакости у старијем добу”

Међународни дан старијих особа се у свету и код нас обележава 1. октобра, у складу са Резолуцијом 45/106 коју је прогласила Генерална скупштина Уједињених нација 14. децембра 1990. године, са циљем да се нагласи важност прилагођавања животног окружења потребама и способностима становника трећег доба. Након ове иницијативе, Генерална скупштина Уједињених нација је 1991. године, у складу са резолуцијом 46/91, усвојила принципе Уједињених нација који се односе на старије особе. На Светској скупштини о старењу 2002. године усвојен је Мадридски међународни акциони план за старење како би се одговорило на могућности и изазове старења становништва у 21. веку и промовисао развој друштва за све генерације.

Тренутно, око 700 милиона људи на свету има преко 60 година, а процењује се да ће до 2050. године тај број износити 2 милијарде, што ће представљати преко 20 процената светске популације. Тренд повећања броја старијих особа ће бити највећи у земљама у развоју, при чему се Азија издваја као регион са највећим бројем старијих особа, док се Африка суочава са највећим пропорционалним растом броја старијих особа. Имајући све ово у виду, очигледно је потребно скренути пажњу на посебне потребе и изазове са којима се суочавају многе старије особе у срединама у којима живе. Међутим, важно је знати да можемо очекивати њихов пун допринос у друштву, само ако постоје одговарајуће гаранције за уважавање њихових људских права.

Практично све земље света суочиле су се са растом броја старијих особа у популацији. Ове демографске промене утичу на рад, запошљавање, финансије, потражњу за робом и услугама, становање и инфраструктуру, транспорт, социјалну и здравствену заштиту, али и на породичне односе и међугенерацијску солидарност.

 Владе широм света требало би да се припреме за ове економске и друштвене промене повезане са старењем становништва и са тим у вези важно је посматрати старење са позиције развоја укључујући и постизање Циљева одрживог развоја наведених у Агенди 2030. Старење становништва је важно са становишта циља о искорењивању сиромаштва, обезбеђивању услова за здрав живот и благостање за све генерације, промовисању равнопраности полова кроз цео животни циклус и пуно и продуктивно запошљавање. Потребно је смањити неједнакости између и унутар земаља, али стварати и насеља која су инклузивна, сигурна, отпорна и одржива. 

Тема овогодишње кампање “Ка једнакости у старијем добу” је усклађена са десетим циљем одрживог развоја који се односи на смањење неједнакости унутар и међу земљама, кроз оснаживање и промовисање социјалног, економског и политичког укључивања свих људи, без обзира на године, пол, инвалидност, расу, етичку припадност, порекло, религију, економски или други статус.

Ovogodišnja kampanja ima za cilj:

  • Skretanje pažnje na postojanje nejednakosti u starijem životnom dobu,
    kao posledice akumuliranih  nejednakosti tokom života.

Naime, osobe koje na početku života imaju više mogućnosti i resursa imaju znatno veće šanse  da postanu starije osobe sa boljim kvalitetom života. Sa druge strane, osobe koje potiču iz porodica niskog socioekonomskog statusa, imaju manje šanse da se obrazuju i suočavaju se sa različitim stresorima, što dovodi do sve većih socijalnih i ekonomskih nepovoljnosti u kasnijem životu. U starijem dobu, ove se nejednakosti akumuliraju.

  • Osvestiti važnost hitnog suočavanja sa postojećim nejednakostima i važnost
    sprečavanja budućih nejednakosti povezanih sa starenjem.
  • Osvestiti važnost istraživanja društvenih promena u kontekstu životnog
    toka: celoživotno učenje, proaktivna i prilagodljiva politika zapošljavanja,
    socijalna zaštita i univerzalno zdravstveno osiguranje.
  • Osvestiti važnost uvažavanja primera dobre prakse i preporuka zasnovanih
    na dokazima, u smanjenju nejednakosti i promeni stereotipa vezanih za starenje.

Pridružite se

Obeležavanje Međunarodnog dana starijih osoba obuhvatiće veliki broj zdravstveno- promotivnih aktivnosti u lokalnoj zajednici kao što su predavanja, zdravstveno-promotivne izložbe, tribine, okrugli stolovi, konferencije za novinare, javne manifestacije, koncerti, sportski događaji, bazari zdravlja i slično.

Širite informacije širom sveta!

Posetite sajt: social.un.org/ageing|www.un.org/en/events/olderpersonsday/

Pratite nas na: Twitter-u @UN4Ageing|@UNDESASocial i Fecebook-u facebook.com/UNDESASocial

Koristite #UNIDOP za sve tvitove povezane sa Međunarodnim danom starijih osoba

Planirate specijalnu aktivnost? Mi želimo da znamo! Tvitujte ili nam pošaljite email na: ngo@un.org